Nasze już nastoletnie pociechy dziwnym trafem z dnia na dzień są coraz milsze. Dobre oceny w szkole, przygotowania do zakończenia roku w szkole, już niebawem odbiór świadectwa. Coś tu nie gra. Aha, przecież zbliżają się wakacje i trzeba wynegocjować wymarzony wyjazd na letni obóz młodzieżowy. Dobrze, nie mamy nic przeciwko temu. Przecież należy im się nagroda, zasłużona lub nie, za cały rok ciężkiej pracy w szkolnych murach. Zaczynają się opowieści jak to Michał, Krzysiek i Ania byli na wakacjach w Bułgarii, Piotrek na survivalu, a Monika na obozie tanecznym gdzieś na Mazurach. No właśnie. Co wybrać? Imprezę krajową czy zagraniczną? Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, zwolenników jak i przeciwników.

Obozy młodzieżowe krajowe czy zagraniczne?

Zacznijmy od rozmowy z naszym dzieckiem. Często młodzież, podatna na sugestie rówieśników uprzedza się przedwcześnie do bardzo ciekawych propozycji. Bardzo bogate oferty biur podróży, organizatorów kolonii i obozów dla dzieci i młodzieży pozwalają wybrać ofertę wręcz szytą na miarę.

Obozy młodzieżowe w Polsce.

Wakacje w Polsce wbrew pozorom nie powinny być kojarzone z nadopiekuńczością rodziców, czy zasobnością ich portfeli. Bogaty program, ciekawe atrakcje, interesujące miejsce ale przede wszystkim możliwość poznania uroków swojego kraju zgodnie z powiedzeniem „Cudze chwalicie swego nie znacie”, przyciągają młodzież z różnych zakątków Polski każdego roku. Jeśli chodzi o ceny, nie jest również regułą, że wakacje na obozie w Polsce muszą być tańsze od tych za granicą. Należy wziąć pod uwagę, że obóz młodzieżowy, w programie którego przewidziano korzystanie z kosztownego sprzętu typu quady, paint-ball, lub zaproponowano sporą ilość wycieczek może mieć tą samą bądź wyższą cenę jak obóz rekreacyjny za granicą. Polska ma bardzo wiele do zaoferowania pod kątem wypoczynku, a organizatorzy prześcigają się w pomysłach na urozmaicenie swoich ofert i przyciągnięcie jak największej liczby młodzieży. Do minusów może należeć fakt, że pogoda w Polsce często płata na różne figle.

Obozy młodzieżowe zagraniczne

Lato za granicą od zawsze działało na wyobraźnię i jest niewątpliwym marzeniem każdego nastolatka. Dołączenie naszego kraju do struktur Unii Europejskiej sprawiło, że tego typu imprezy stały się bardzo powszechne, popularne i ogólnodostępne. Jak już wspomniałem, ceny również nie są wygórowane. Wszystko zależy od oferty zagranicznego obozu młodzieżowego, miejsca docelowego, standardu hotelu i proponowanych atrakcji. Najczęściej spotykanymi propozycjami są obozy rekreacyjne, które polegają na maksymalnym wykorzystaniu walorów danego regionu. Najczęściej piaszczystych plaż, krystalicznie czystej wody i „pewnego” słońca. Swoją klientelę mają również imprezy, w trakcie których wypoczynek połączony jest ze zwiedzaniem danego kraju (obozy młodzieżowe ze zwiedzaniem). Gdziekolwiek by on nie był i jakikolwiek program by proponował to najważniejsze jest by pozwolił naszym pociechom naładować baterie na kolejny ciężki rok szkolny. Niemal jest pewne, że w zagranicznych kurortach dopisze nam przepiękna pogoda. Obózkolonia to znakomita okazja na zawarcie nowych znajomości, nauki zachowań w grupie, poszerzenie wiedzy popularnonaukowej dotyczącej danego kraju, regionu, a także możliwość rozwijania nowych pasji, zainteresowań. Podsumowując, nie ma tak naprawdę znaczenia, który kraj wybierzemy, ważne by wysyłać dzieci, młodzież na tego typu imprezy. Sprawdźmy sami!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *