Nasze już nastoletnie pociechy dziwnym trafem z dnia na dzień są coraz milsze. Dobre oceny w szkole, przygotowania do zakończenia roku w szkole, już niebawem odbiór świadectwa. Coś tu nie gra. Aha, przecież zbliżają się wakacje i trzeba wynegocjować wymarzony wyjazd na letni obóz młodzieżowy. Dobrze, nie mamy nic przeciwko temu. Przecież należy im się nagroda, zasłużona lub nie, za cały rok ciężkiej pracy w szkolnych murach. Zaczynają się opowieści jak to Michał, Krzysiek i Ania byli na wakacjach w Bułgarii, Piotrek na survivalu, a Monika na obozie tanecznym gdzieś na Mazurach. No właśnie. Co wybrać? Imprezę krajową czy zagraniczną? Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, zwolenników jak i przeciwników.

Obozy młodzieżowe krajowe czy zagraniczne?

Zacznijmy od rozmowy z naszym dzieckiem. Często młodzież, podatna na sugestie rówieśników uprzedza się przedwcześnie do bardzo ciekawych propozycji. Bardzo bogate oferty biur podróży, organizatorów kolonii i obozów dla dzieci i młodzieży pozwalają wybrać ofertę wręcz szytą na miarę.

Obozy młodzieżowe w Polsce.

Wakacje w Polsce wbrew pozorom nie powinny być kojarzone z nadopiekuńczością rodziców, czy zasobnością ich portfeli. Bogaty program, ciekawe atrakcje, interesujące miejsce ale przede wszystkim możliwość poznania uroków swojego kraju zgodnie z powiedzeniem „Cudze chwalicie swego nie znacie”, przyciągają młodzież z różnych zakątków Polski każdego roku. Jeśli chodzi o ceny, nie jest również regułą, że wakacje na obozie w Polsce muszą być tańsze od tych za granicą. Należy wziąć pod uwagę, że obóz młodzieżowy, w programie którego przewidziano korzystanie z kosztownego sprzętu typu quady, paint-ball, lub zaproponowano sporą ilość wycieczek może mieć tą samą bądź wyższą cenę jak obóz rekreacyjny za granicą. Polska ma bardzo wiele do zaoferowania pod kątem wypoczynku, a organizatorzy prześcigają się w pomysłach na urozmaicenie swoich ofert i przyciągnięcie jak największej liczby młodzieży. Do minusów może należeć fakt, że pogoda w Polsce często płata na różne figle.

Obozy młodzieżowe zagraniczne

Lato za granicą od zawsze działało na wyobraźnię i jest niewątpliwym marzeniem każdego nastolatka. Dołączenie naszego kraju do struktur Unii Europejskiej sprawiło, że tego typu imprezy stały się bardzo powszechne, popularne i ogólnodostępne. Jak już wspomniałem, ceny również nie są wygórowane. Wszystko zależy od oferty zagranicznego obozu młodzieżowego, miejsca docelowego, standardu hotelu i proponowanych atrakcji. Najczęściej spotykanymi propozycjami są obozy rekreacyjne, które polegają na maksymalnym wykorzystaniu walorów danego regionu. Najczęściej piaszczystych plaż, krystalicznie czystej wody i „pewnego” słońca. Swoją klientelę mają również imprezy, w trakcie których wypoczynek połączony jest ze zwiedzaniem danego kraju (obozy młodzieżowe ze zwiedzaniem). Gdziekolwiek by on nie był i jakikolwiek program by proponował to najważniejsze jest by pozwolił naszym pociechom naładować baterie na kolejny ciężki rok szkolny. Niemal jest pewne, że w zagranicznych kurortach dopisze nam przepiękna pogoda. Obózkolonia to znakomita okazja na zawarcie nowych znajomości, nauki zachowań w grupie, poszerzenie wiedzy popularnonaukowej dotyczącej danego kraju, regionu, a także możliwość rozwijania nowych pasji, zainteresowań. Podsumowując, nie ma tak naprawdę znaczenia, który kraj wybierzemy, ważne by wysyłać dzieci, młodzież na tego typu imprezy. Sprawdźmy sami!


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *